top of page

Access Consciousness Nedir?Access Consciousness Blog sayfasında çok sevdiğim Pragmatik Psikolog ve Psiko-terapist Susanna Mittemaier ve Avukat Dr. David Kubes'un yazdıkları harika bir makale buldum. Keyifle okuyacağınıza inanıyorum :-)

******** Eğer daha önce duyduysanız ya da Access Consciousness araçlarından bahsettiyseniz insanların reaksiyonunu biliyor olabilirsiniz; “Bu ‘Access’, tam olarak nedir acaba?”


Bu durumda sıklıkla olan şey kelimelerle boğuşmaktır. "Hepsini nasıl açıklayabilirim?" Access çok fazla şey sunuyor – birisi Access’i onu henüz duymamış olan birisine nasıl açıklar ve o kişi yine de ne olduğunu bilmek ister?

İşte “Access Consciousness’ın ne olduğu”nu anlamaya yardım edebilecek ve yanlış anlamalara biraz netlik getirebilecek birkaç mukayese.

Access, hayatınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bir metoddur. Evet, Access bir metod. Bu bir “dernek” değil; “üye” olamazsınız.


Genel prensibi basit; siz de dahil olabilirsiniz ve fikrinizi değiştirebilirsiniz. Bu nedenle Access’in standart seminerleri için iptal politikası yoktur. Eğer bir etkinlik için kayıt olduysanız istediğiniz zaman gerekçe göstermeden ve iptal ücreti ödemeden iptal edebilirsiniz. Hepsi bu.

Access metodları arasındaki prensiplerden bir tanesi de seçime sahip olmaktır. Ve herkes bu seçime sahiptir. Herhangi bir şekilde güç kullanımı, prensibin ihlalidir – ve bu aynı zamanda kendini engellemektir. Önce insanları özgür seçime sahip oldukları konusunda eğitirsiniz ve sonra bir şey yapmaları için onları zorlarsınız. Bunun bir anlamı yok.

Çoğu Access Consciousness araçları, standart iş hayatı ve yaşam koçları için yeni değil, zaten biliyorlar – bunlar sadece biraz farklı.

İşte bazı örnekler.

Şiddete başvurmayan ve herkese açıktır

Diğer kişileri tanıyıp kabul etmek; bir başka kişi için izin vermeye sahip olmak; diğer kişiyi belli bir fikre sahip olmaya zorlamadan olduğu haliyle kabul etmeye gönüllü olmak, ki bu aynı zamanda Marschall B. Rosenberg tarafından tanıtılan Nonviolent Communication'da (Şiddete Başvurmayan İletişim) kullanılan bir prensiptir. Kendisi günlük işinde şiddete başvurmayan, iletişimi kullanan uluslararası ödüllü bir arabulucudur.

Access metodları arasında, bir başkasını değiştirmeye çalışmanın ya da belli bir bakış açısını bir başkasına empoze etmeye çalışmanın diğer kişiye karşı nezaketsizliğin bir formu olduğu sürekli olarak ifade edilir. Herkesin kendi bakış açısına sahip olma ve özgürce bunu ifade etme hakkı vardır. Gerçek ilişkiler, farklı bakış açılarının bu huzurlu birliğinde açığa çıkabilir ve kişiler “diğer” fikirlere nezaketle davranmayı öğrenebilirler. Diğer kişi doğru ya da yanlış değildir – sadece farklı bir bakış açısına sahiptir ve bu tamamen uygundur. Pragmatik ve zorlamasız Access Consciousness, hayatınızı pragmatik bir şekilde nasıl yaşayabileceğiniz olasılıklarıyla dolu bir alet çantasıdır. Ve buradaki pragmatik kelimesi aynı zamanda anahtardır; bu yeni bir şeye inanmakla ilgili değildir, ancak her birey için kendi bakış açılarının gerçekten nasıl işe yaradığını bulmakla ilgilidir. Kitaplardan bir tanesi uluslararası en iyi satanlar yazarı, Access Consciousness’ın Ortak Kurucusu Dr. Dain Heer’in Being You – Changing The World (Kendin Ol, Dünyayı Değiştir) kitabıdır. Ve bu Access’in özüdür – kendin ol!

Access araçları, sizin için neyin işe yaradığını bulmanız için tasarlanmıştır. Access’te, sizin kendiniz dışınızda hiç kimsenin sizin için gerçekten neyin işe yaradığını bilmediği esastır! Diğerlerinin sizin hakkınızda ne düşündükleriyle değil, sizin kendinizle ilgili bildiklerinize odaklanan metodlardan biridir. İyi bir kolaylaştırıcı (Access Consciousness araçlarını kullanan kişi) asla kendi bakış açısını bir başkasına empoze etmeyecektir.

Pragmatik, "tembel" anlamında “kolay” ya da “Ben sadece kendimi umursarım” anlamında “egoist” demek değildir; bir duruma bakmanın pragmatik yolu, bir Access Consciousness aracını kullanırken çok farklı bir anlama gelir; kişileri sorunları veya zor durumları kendileri için işe yarayacak şekilde, sorun ya da zorluğun kolaylıkla çözüleceği biçimde çözmeleri için güçlendirir.

Sorular üzerinden değişim Access aynı zamanda diğer metodlarla da mukayese edilebilir. Anahtar unsur, mesela, soru sormaktır. Eğer bunu bilişsel davranış terapisi ile mukayese ederseniz çok benzer bir araç bulursunuz; Sokratik Diyalog. Burada yine, hastaya belirli bir zihniyet verilmemesi gerekir, ancak yeni perspektifler sorular yoluyla açılır. Aradaki fark, Access metodunda soruları kullanmak çok eğlenceli olduğu için kişiler kendi başlarına onları günlük hayatlarında nasıl kullanabileceklerini öğrenebilirler. Bir terapist gerekmez. Bu, herkes için “yardım için birisi” ile iletişim kurma ihtiyacı olmadan yeni ve kolay perspektifler açar – ve bu Access’in hedeflerinden biridir; “yardıma ihtiyacınız” olduğu için yanlış “hissetmek” yerine bundan keyif alabileceğiniz bir şekilde kendiniz için seçme özgürlüğü ve kendinize bakabilme yeteneği.

Diğer birçok metod soruları araç olarak kullanır. Örneğin Koçluk, sistemik terapide geliştirilmiş olan circular questioning (döngüsel sorgulama) kullanır.

Bu da aynı zamanda perspektif değiştirmeyi başlatmaya hizmet eder. Burada hedefler, yeni düşünme süreçlerini tanıtmak, sistemin diğer üyeleriyle empati kurmakla birlikte değişimi tetiklemektir. Bir şey açılıp değişene kadar bir döngüde sorular sormaya devam edersiniz.

Düşünceleri değiştirmek

Cognitive behavioral therapy’ye (bilişsel davranış terapisine) geri dönelim. Onun da prensibi; düşünceler dünyanızı tasarlar, bu demektir ki negatif düşünceler negatif hisler ve bakış açıları yaratır ve pozitif düşünceler daha pozitif bakış açılarına yönlendirir. Access metodu benzerdir, ancak daha kolay bir yaklaşım kullanır; “bakış açınız realitenizi yaratır”.

Bundan başka, bilişsel davranış terapisi yeni, yardımcı düşünceler tanıtır ve pratik ettirir. Access metodu düşünceleri, zihne yeni bakış açıları için ilham veren açık sorularla değiştirme arayışındadır. Ancak her iki metod da benzer prensiplere dayalıdır.

Access Bars Access’in alet çantasındaki diğer bir araç da Access Bars’dır. Bars, baştaki 32 noktaya hafifçe dokunulmasıdır. Bars, Cranio-Sacral-Therapy (Kraniosakral Terapi) ya da Jin Shin Jyutsu (nazik bir Asya aküpresür yöntemi) metodlarına benzer bir fikir kullanır. Ortak prensip aynıdır; nazik dokunuşlarla belli enerjileri aktive eder ve blokajları çözer ve enerji akışına izin verirsiniz. Bu nazik dokunma noktaları derin bir rahatlama yaratır – örneğin bu autogenic training (otojenik egzersiz) ile de hedeflenen bir etkidir. Dinlenmiş bir zihin daha iyi düşünür! Ve dinlenmiş bir beden günlük yaşamın mücadeleleri ile daha iyi başa çıkar.

Access Consciousness Nedir? – Kafayı bulmuş büyücülük değil, daha çok Kendini Güçlendirme sanatıdır.

Access büyücülük değildir. Ve Access metodu tekerleği yeniden keşfetmiyor. İnsanoğlunun halihazırda çok uzun yıllardır bildiklerini kullanarak birleştiriyor – sadece herkes için bunu mümkün hale getirmenin bir yolunu, bunu günlük yaşamınıza dahil etmenin bir yolunu buldu. Kolay, eğlenceli, herkes için mümkün – problemi olmayanlar için bile!

Metodlar her günlük kullanım için tasarlandı ve dışarıdan yardım almadan kullanılabilirler. Bu, kişileri sınıflardan ya da diğer yardımlardan bağımsız kılıyor; kişileri kendilerine yardım etmeleri için güçlendiriyor, kişileri kendilerine, onlar için neyin işe yaradığını, en iyisini bildiklerine güvenmeleri için eğitiyor. Biz Access’te buna güçlendirmek diyoruz. Bu iddialı bir kelime. Bununla söylemek istediğimiz, herkesin kendisinden sorumlu olduğudur – günlük hayatta araçları kullanıp kullanmamak ve nasıl kullandıkları da dahil. Eğer birisi öyle arzu ediyorsa o zaman onları kullanmamakta özgürdür. Bu sadece bir seçimdir.

Belki de Access araçlarını kullanmaya başlayan birçok kişi bu yüzden bu kadar heyecanlıdır ve bu konuda konuştuklarında nereden başlayacaklarını bile bilememektedirler. Ve belki de bu makale size gelecekte birisi “Bu tuhaf Access, nedir bu?” diye sorduğunda daha fazla kolaylığa sahip olma konusunda yardım edecektir.

Susanna Mittermaier & David Kubes Orijinal Almanca makale Nicole Hurter tarafından tercüme edilmiş ve Anne Maxwell tarafından edit edilmiştir. Türkçe çeviri Tuğba Oksal tarafından yapılmıştır. Susanna Mittermaier İsveç, Lund Üniversitesinde eğitim görmüş bir Psikolog ve Psikoterapisttir. Kendisi uluslararası konuşmacı, en çok satanlar yazarı ve Pragmatik Psikoloji’nin kurucusudur. Susanna, dünya çapında, insanlara zihinsel hastalıkların arkasında saklanan yeteneklerini keşfetmeleri konusunda ilham vermektedir.

Dr. David Kubes Viyana, Avusturya’da avukat, iş arabulucusu ve yönetim danışmanıdır. 2007’den beri alternatif çatışma çözümleri, yönetim danışmanlığı ve proje geliştirme alanlarında uluslararası çalışmaktadır. Çözüm odaklı yaklaşımlarıyla çatışmalar yapıcı bir şekilde ve ilgili tarafların tümünün çıkarları doğrultusunda çözülmekte ve gelişme aşamasındaki projeler çatışmaların ortaya çıkmadan çözülmesiyle yapılandırılmaktadır.

Access Consciousness hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın! Yazının orijinali için buraya tıklayın.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page